,,Sınırları Aşıp, Engelleri Kaldırıyoruz!”

Brak przeszkód, brak barier!

Koordynator: Turcja, partnerzy: Polska, Portugalia, Rumunia, Bułgaria

Propozycje naszych uczniów na logo projektu: „No Obstacle, No Boundaries!”

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w głosowaniu na najlepsze logo projektu Erasmus + „ Brak przeszkód, Brak Barier”. Zwycięska propozycja zostanie włączona do kolejnego etapu zadania – wyboru logo projektu spośród propozycji wyłonionych w głosowaniu w każdym kraju partnerskim.

Nasza wizyta w Turcji okazała się być niesamowitym doświadczeniem.
Pierwszego dnia, po całodniowej podróży, z Polski do Turcji, przyjechaliśmy do hotelu, gdzie mieliśmy okazje wziąć udział w organizowanej przez hotel kolacji. Trochę smutni, z powodu zagubienia walizki przez naszego kolegę dołączyliśmy do trwającej zabawy i przy dźwiękach typowej tureckiej muzyki udało nam się zakończyć pierwszy dzień z uśmiechami na twarzach.
Drugiego dnia, podczas przemeldowania nas do innych pokoi, niestety zagubiona została kolejna walizka. Mimo wszystko był to jeden z lepszych dni ponieważ mieliśmy cały dzień na zapoznanie się z panującymi obyczajami, kulturą oraz zwiedzeniu hotelu i jego okolic.
Trzeciego dnia, po zjedzeniu śniadania, udaliśmy się do Tureckiej szkoły na warsztaty, gdzie zostaliśmy przyjęci w bardzo serdeczny sposób. Uczono nas jak wykonać na ciele malunki henną. Zwiedziliśmy szkołę, obejrzeliśmy prezentacje innych partnerskich szkół, wykonaliśmy mnóstwo zdjęć. Po zajęciach, zostaliśmy zaproszeni do degustacji lokalnych przysmaków przygotowanych przez szkołę a po powrocie do hotelu udaliśmy się na basen oraz integrującą kolację. Byliśmy również szczęśliwi, ponieważ nasze bagaże odnalazły się!
Czwartego dnia, udaliśmy się do budynku gminy, gdzie tureccy uczniowie zaprezentowali nam swoje umiejętności taneczne. Zatańczyli tańce ludowe wszystkich obecnych krajów a pokaz został uwieńczony wspólnym tańcem. Obejrzeliśmy również magiczny taniec Derwiszów i zostaliśmy obdarowani tureckimi pamiątkami. Po południu udaliśmy się na boisko szkolne, gdzie odbył się koncert muzyki tureckiej i pokaz przygotowania tradycyjnej chałwy. Po powrocie do hotelu, udaliśmy się z uczniami z Rumunii na basen.

Piątego dnia, zwiedzaliśmy starożytne miasta Hierapolis z antycznym teatrem i rzymskimi  łaźniami. Następnie udaliśmy się do Pumukkale, przepięknych wapiennych tarasów po których mogliśmy spacerować Po typowo tureckim obiedzie – kebab, odwiedziliśmy szkoły dla dzieci z problemami i wybitnie uzdolnionych oraz zapoznawaliśmy się z tureckim systemem oceniania. Wieczorem, po powrocie do hotelu ponownie korzystaliśmy z kąpieli w basenie.
Szóstego dnia, po zwiedzeniu kolejnego antycznego miasta Efezu, zjedzeniu pożegnalnej wspólnej  kolacji, pojechaliśmy prosto do hotelu znajdującego się w Izmirze, gdzie spędziliśmy ostatnia noc przed podróżą do domu.
Do Polski wróciliśmy szczęśliwi I przepełnieni wrażeniami dotyczącymi tureckiej kultury, historii I obyczajów.