WIZYTA PROJEKTOWA w RUMUNII

W dniach 03.11-09.11.2018r. braliśmy udział w wizycie projektowej w Rumunii w ramach programu Erasmus.
Pierwsze dni przebywaliśmy w Bukareszcie – stolicy Rumunii. Historię miasta przedstawiła nam Rumunka Pani Eugenia, która ukończyła filologię polską. Oprowadziła nas po najciekawszych zakątkach Bukaresztu. Pierwszego dnia widzieliśmy Uniwersytet, Teatr Narodowy, Pałac Królewski, pomnik króla Karola I, Bibliotekę Narodową. oraz słynną Filharmonię bukaresztańską. Udaliśmy się też na Stary Rynek, gdzie zachwyciła nas prawosławna cerkiew. Mieliśmy okazję spróbować tradycyjnych dań kuchni rumuńskiej takich jak mamałyga, papanaszi i rumuńskie sery (chociaż nie mogło zabraknąć też prawdziwego polskiego schabowego). Najbardziej poruszyły nas historie z życia Pani Eugenii, która poznała prawdziwe oblicze rumuńskiego komunizmu.
Drugiego dnia odwiedziliśmy reprezentacyjną dzielnicę Bukaresztu z ambasadami i konsulatami wielu państw. Następnie odbyliśmy uroczy spacer po parku podziwiając łuk triumfalny, wzorowany na budowli paryskiej. Zmęczeni ciągłym marszem relaksowaliśmy się podczas rejsu po jednym z sześciu jezior znajdujących się w stolicy.
Trzeciego dnia poznaliśmy innych uczestników projektu Erasmus – koleżanki i kolegów z Rumunii, Grecji, Włoch i Portugalii. Wspólnie zwiedziliśmy monumentalny budynek parlamentu rumuńskiego oraz uczestniczyliśmy w warsztatach garncarskich.
Następnego dnia podziwialiśmy zamek Drakuli w miejscowości Bran, którego piękny dziedziniec fotografowali wszyscy uczestnicy projektu. Kolejną atrakcją były warsztaty w manufakturze bombek i każdy z nas miał możliwość wyprodukowania własnej, oryginalnej ozdoby choinkowej.
Kolejne dni spędziliśmy w miejscowości Braila, w której znajdowała się szkoła projektowa. Tam też miało miejsce uroczyste powitanie gości przez gospodarzy. Braliśmy udział w warsztatach, w czasie których rozwijaliśmy nasze umiejętności językowe. Wspólnie z innymi uczestnikami wybraliśmy logo oraz motto projektu. Ważnym punktem programu było również zwiedzanie miasta i zakupy w galerii handlowej.
Miło wspominamy nasz pobyt w Rumunii: piękna przyroda, interesujące zabytki, ciekawi ludzie i pyszne jedzenie. Być może jeszcze tam wrócimy …

M.W.

Obraz może zawierać: 4 osoby, ludzie stoją i na zewnątrzObraz może zawierać: 2 osoby, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją i na zewnątrzObraz może zawierać: 2 osoby, uśmiechnięci ludzie