AKTYWNI OBYWATELE PROMUJĄCY DZIEDZICTWO KULTUROWE w EUROPIE

W dniach 4-8.02.2019

w Szkole Podstawowej nr 41 im. J. Matejki w Częstochowie

odbyło się drugie spotkanie projektowe programu Erasmus +

„Aktywni Obywatele Promujący Dziedzictwo Kulturowe w Europie”

W trakcie projektu zrealizowano następujące działania:

Dzień 1

– wizyta w SP nr 41 im J. Matejki w Częstochowie, występ szkolnego chóru i grupy teatralnej

– prezentacja multimedialna „Moja Szkoła” – Polska oraz „Aktywni Obywatele Promujący Dziedzictwo Kulturowe w Europie” – Rumunia i Grecja

– wizyta w Urzędzie Miasta Częstochowy oraz wycieczka piętrowym autobusem  po zabytkowych częściach miasta

Dzień 2

– warsztaty kulinarne w Zespole Szkół Gastronomicznych w Częstochowie, wspólne przygotowanie i degustowanie polskich tradycyjnych potraw

– warsztaty tematyczne: tworzenie pamiątkowych koszulek oraz ich wystawa w szkole

Dzień 3 i Dzień 4

– dwudniowa wycieczka do Krakowa i Kopalni Soli w Wieliczce, poznawanie polskiej kultury, historii i geografii.

Dzień 5

– zwiedzanie klasztoru na Jasnej Górze w Częstochowie

– warsztaty integrujące;  działania przygotowujące uczestników projektu do wspólnego przedstawienia polskiej legendy w formie teatru cieni.

Uczestnicy spotkania z Rumunii, Polski, Włoch, Portugalii i Grecji mieli okazję lepiej się poznać podczas spotkań projektowych, wycieczek i dyskusji. Partnerzy przeprowadzili rozmowy dotyczące realizacji projektu, zdecydowali o wspólnych zasadach partnerstwa, pracowali nad przydziałem zadań projektowych. Kluczowym elementem spotkania były tematy związane z wymianą doświadczeń dydaktycznych w różnych systemach edukacyjnych oraz działania mające na celu poprawę umiejętności życia społecznego wśród młodzieży i dzieci oraz rozwijanie wśród uczestników projektu świadomości przynależności do społeczności UE. Podsumowując, cele drugiego spotkania zostały osiągnięte, uczestnicy wzięli udział we wspólnych przedsięwzięciach, dzielili się opiniami i doświadczeniami, a także pracowali wspólnie nad projektowymi tematami.