13. PIELGRZYMKA BEZDOMNYCH – SZKOLNE KOŁO CARITAS

10 listopada 2018 roku około 700 osób uczestniczyło na Jasnej Górze w 13. Pielgrzymce Bezdomnych. Razem z bezdomnymi modlili się pomagający im na co dzień kapłani, pracownicy i wolontariusze Caritas Polska i innych organizacji porządkowych z kilkunastu diecezji.

Podczas agapy w herbaciarni pod Jasną Górą młodzież naszego Szkolnego Koła Caritas usługiwała uczestnikom pielgrzymki. Wydano 754 obiady. Atmosfera spotkania była nadzwyczajna. Pielgrzymi bardzo dziękowali za sprawną i miłą usługę.

Tak relacjonują akcję wolontariusze:

W sobotę 10 listopada 2018 roku wzięłam udział w akcji polegającej na podawaniu posiłków osobom bezdomnym, które z różnych diecezji przyjechały do Częstochowy na Jasną Górę. Akcja przebiegała sprawnie,

a atmosfera była przyjazna. Wolontariusze biorący udział w akcji wydawali gorący posiłek, pieczywo i herbatę. Osoby bezdomne otrzymały suchy prowiant na drogę powrotną.

Natalia

        10 listopada wraz z innymi uczniami naszej szkoły wzięłam udział w akcji, w której byliśmy kelnerami na obiedzie dla osób bezdomnych. Osoby stołujące się w restauracji były miłe, szanowały nas – kelnerów. Wydaliśmy około 750 posiłków. To dużo, ale kelnerów było na tyle, że nie sprawiło nam to większego problemu.

Julia

Nigdy, aż do tej akcji, nie zastanawiałam się głębiej nad problemem bezdomności. Zawsze gdy na ulicy, czy gdziekolwiek indziej, spotykałam taką osobę, mijałam ją z obojętnością, czasem ze strachem przed nią. Tego dnia zrozumiałam, że tacy ludzie mogą być o wiele bardziej uprzejmi, mili i o wiele bardziej szanować drugiego człowieka niż ludzie, których ten problem nie dotyka.

Milena

Rozdawanie posiłków potrzebującym wzbudziło we mnie ogromne szczęście, gdy widziałam uśmiech na twarzach tych bezdomnych ludzi. Pomagając ludziom potrzebującym bez wynagrodzenia odczuwam współczucie i empatię. Dzięki temu, że zorganizowałam sobie chwilę czasu, ci ludzie mogli zjeść ciepły posiłek i napić się gorącej herbaty.

Oliwia

Pomagając tym ludziom nie czułem żadnego przygnębienia wywołanego ich stanem. Ci ludzie wcale nie wyglądali na bezdomnych. Jedli w wesołym towarzystwie. Nie mieli problemów, żeby zażartować, więc wróciłem z uśmiechem na twarzy.

Jaszczur

Miłe to było. Kiedy dajesz panu bułeczkę, a on zaczyna ci dziękować, jakbyś mu dała pół miliona…

Kasia

Uważam, że to bardzo dobrze, że taka pielgrzymka została zorganizowana i taka duża liczba osób bezdomnych mogła przyjechać do Częstochowy na Jasną Górę. A my, rozdając osobom bezdomnym obiady, mogliśmy zapewnić im chwilę odpoczynku i ciepły posiłek. Cała akcja przebiegła w sposób spokojny. Myślę, że ta pielgrzymka sprawiła tym osobom radość.

Magdalena

Uważam, że cała akcja była zorganizowana w bardzo dobrym celu. Mam bardzo dobre odczucia po tej akcji. Jestem natomiast zaskoczona, nie zdawałam sobie z tego sprawy, że jest aż tak dużo osób bezdomnych. Nie mam po tej akcji nieprzyjemnych odczuć. Cieszę się, że mogliśmy tym osobom sprawić radość, zapewnić chwilę odpoczynku.

Maja

Obraz może zawierać: 2 osoby, ludzie stojąObraz może zawierać: 2 osoby, uśmiechnięci ludzie, w budynkuObraz może zawierać: 4 osoby