„Theatre, Inclusion and Multiculturalism across Europe”

Teatr, integracja i wielokulturowość w Europie.

Koordynator: Portugalia, partnerzy: Polska, Estonia

Pierwsze spotkanie nauczycieli Erasmus+ – Projekt TIME ( Teatr, integracja i wielokulturowość w Europie) w Portugalii

W ramach projektu europejskiego Erasmus+ – Projekt TIME w dniach 21-26 października 2018 r. miało miejsce pierwsze spotkanie nauczycieli szkół partnerskich z Polski, Estonii I Portugalii. Instytucją goszczącą była szkoła AgrupamentoEscolas Antonio AlvesAmorim w miejscowości Lourosa w Portugalii. Celem spotkania było ustalenie wspólnych działań dotyczących projektu, zaplanowanie wideo konferencji dla nauczycieli i uczniów, wypracowanie zasad przygotowania i prezentacji materiałów związanych z projektem. Nauczyciele naszej szkoły mieli okazję zapoznać się z systemem edukacji w Portugalii i Estonii jak również wymienić się doświadczeniami na temat metod pracy.

Ciekawym doświadczeniem był udział nauczycieli w warsztatach teatralnych, prowadzonych przez profesjonalną aktorkę. Ich celem było praktyczne zapoznanie się z technikami gry aktorskiej.

Z tematem projektu związane też było zwiedzanie Teatru Narodowego w znanej miejscowości Porto.

Nauczyciele i uczniowie z Koła teatralnego szkoły portugalskiej zwiedzili kulisy teatru i poznali techniczną stronę przygotowania spektakli.

Elementem spotkania w Portugalii było również poznanie kultury i tradycji tego kraju. Podczas Wieczoru Kultury nauczyciele mieli okazję posłuchać muzyki ludowej w wykonaniu lokalnego zespołu folklorystycznego. Zwiedzili też fabrykę korków, jako że region ten słynie z produkcji wyrobów korkowych, a surowca dostarczają lasy korkowe położone na południu kraju.

Według opinii nauczycieli ze szkól partnerskich było to owocne spotkanie, motywujące do pracy nad ciekawym projektem.

W dniach 2 -10 listopada uczniowie i nauczyciele naszej szkoły przebywają z wizytą projektową w Rumunii w ramach projektu Erasmus +

Gepostet von Szkoła Podstawowa nr 41 im. Jana Matejki w Częstochowie am Mittwoch, 7. November 2018

QUIZ

W dniach 11 – 14.03.2019

w Szkole Podstawowej nr 41 im. J. Matejki w Częstochowie

odbyło się drugie spotkanie projektowe programu Erasmus +

„Teatr, integracja i wielokulturowość w Europie”

W trakcie projektu zrealizowano następujące działania:

Dzień 1 GALERIA

Wizyta nauczycieli i uczniów z Portugalii i Estonii w ramach projektu ERASMUS+ pt. "Theatre, Inclusion and Multiculturalism across Europe".

Gepostet von Szkoła Podstawowa nr 41 im. Jana Matejki w Częstochowie am Sonntag, 17. März 2019

– wizyta w SP nr 41 im J. Matejki w Częstochowie, występ chóru i szkolnej grupy teatralnej,

– przedstawienie prezentacji „Mój Kraj, Moje Miasto, Moja Szkoła” przez wszystkie kraje partnerskie oraz „Dziedzictwo Kulturowe w Sztukach Teatralnych – Historia Polskiego Teatru” – szkoła polska

– wycieczka piętrowym autobusem  po zabytkowych częściach miasta GALERIA

Projekt ERASMUS+ pt. "Theatre, Inclusion and Multiculturalism across Europe"- uczniowie i nauczyciele z Estonii i...

Dzień 2 GALERIA

Projekt ERASMUS+ pt. "Theatre, Inclusion and Multiculturalism across Europe" - warsztaty dla uczniów w Teatrze im. A.Mickiewicza w Częstochowie.

– zwiedzanie klasztoru na Jasnej Górze w Częstochowie

– warsztaty tematyczne: lekcja teatralna dla uczestników spotkania przeprowadzona przez aktora Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie oraz zwiedzanie teatru

Dzień 3

– całodniowa wycieczka do Oświęcimia i Brzezinki oraz Krakowa, poznawanie polskiej kultury, historii i geografii.

Dzień 4 GALERIA1 GALERIA2

Projekt ERASMUS+ pt. "Theatre, Inclusion and Multiculturalism across Europe" - warsztaty teatralne.

Gepostet von Szkoła Podstawowa nr 41 im. Jana Matejki w Częstochowie am Dienstag, 19. März 2019

– przedstawienie wcześniej przygotowanych scenek/sztuk dotyczących legend krajów partnerskich

– warsztaty integrujące;  działania przygotowujące uczestników projektu do wspólnego przedstawienia polskiej legendy o smoku wawelskim

– warsztaty tematyczne: warsztaty taneczne w Teatrze Tańca w Częstochowie.

Partnerzy projektu z Portugalii, Estonii i Polski mieli okazję poznać się poprzez zdobycie wiedzy na temat swoich europejskich partnerów.

Działania projektowe, takie jak przedstawienie krótkich prezentacji/scenek, przyczyniły się do lepszego zrozumienia się oraz zdobycia umiejętność interakcji. Uczestnicy spotkania byli zaangażowani w różne zadania, między innymi udział w lokalnych ale także poza Częstochowę wycieczkach. Wyjazdy były zarówno edukacyjnymi, jak i wielowymiarowymi lekcjami na temat polskiej historii i geografii, a jej wpływy, takie jak poprawa współpracy europejskiej między uczniami, były znaczące. Uczestnicy projektu mieli okazję wykorzystać swoje umiejętności językowe w bardziej naturalnym kontekście.

Podsumowując, cele drugiego spotkania zostały osiągnięte, uczestnicy wzięli udział we wspólnych przedsięwzięciach, dzielili się opiniami i doświadczeniami, a także pracowali wspólnie nad projektowymi tematami.